Blog

Blog Polish your polish.png

Polish your polish, czyli jak polerować na medal

Pacjent zbadany. Koferdam założony. Próchnica dokładnie usunięta. Czas na zabawę z kompozytem. Punkty styczne, powierzchnie gładkie, brzegi sieczne, guzki, bruzdy - wszystko skrupulatnie odbudowujesz, z odwzorowaniem anatomii i barwy poszczególnych struktur oraz dopasowaniem wypełnienia do warunków okluzyjnych pacjenta. Uff, wreszcie się udało. Łatwo nie było, ale w końcu wszystko gra i buczy. Frustrację związaną z trudami opracowania i rekonstrukcji zastępuje satysfakcja, że Twoja praca dobiega końca. Teraz tylko zdjąć nadmiary, maźnąć pastą, przetrzeć gumką i można pacjenta wysyłać do domu… Czy aby na pewno?

Polerowanie? A po co to komu?

Amalgamat.png

Heavy metalom mówimy nie - czyli stomatologia wolna od amalgamatu

Rtęć, cynk, cyna, miedź i srebro - nie, to nie jadłospis ryb z Odry, a skład materiału, którym jeszcze nie tak dawno dentyści ochoczo uzupełniali ubytki w zębach swoich pacjentów. Amalgamat, bo o nim mowa, umożliwiał lekarzom tworzenie wypełnień zdolnych utrzymać się w jamie ustnej przez dziesięć, a nawet dwadzieścia i więcej lat. Dodatkową jego zaletę stanowił fakt, że materiał ten znajdował się w puli świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki czemu jego użycie nie obciążało kieszeni pacjentów. Wybitna trwałość i darmowość „srebrnych plomb” spowodowały, że stały się one idealnym materiałem dla tej (niemałej niestety) części populacji, która na fotelu u dentysty pojawiała się „od wielkiego dzwonu” i która chętniej skazałaby na cierpienie swoją jamę ustną niż własny portfel. Choć, umówmy się, w przypadku substancji, która może i wygląda brzydko, ale za to jest toksyczna, gratis to uczciwa cena.

film płukanie ultradzwiękami.gif

Płukanie kanału za pomocą ultradźwięków

Jedną z najbardziej efektywnych metod płukania kanałów jest technika PUI - Passive Ultrasonic Irrigation – Pasywne Płukanie za pomocą Ultradźwięków.

Technika ta polega na aktywacji podchlorynu za pomocą końcówki ultradźwiękowej. O co w niej chodzi?

Future is now.png

Skoro i tak będziesz myśleć, myśl odważnie.

Dynamiczny rozwój w zakresie technologii i materiałoznawstwa powinien inspirować nas do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i innowacyjnego podejścia do pracy. W ostatnich latach pojawia się wiele nowinek związanych przede wszystkim z planowaniem komputerowym. W dzisiejszym poście przyjrzymy się najnowszym technologiom z zakresu protetyki stomatologicznej.

Endodontyczny savoir vivre grafika PNG (1).png

Endodontyczny savoir vivre, czyli dobre maniery pod lupą.

Czy wiedzieliście, że konstrukcja savoir-vivre wywodzi się z języka francuskiego? Wyrażenie to pochodzi od dwóch oddzielnych słów, gdzie savoir znaczy “wiedzieć”, a vivre po prostu “żyć”. Stąd cały ten zwrot możemy przetłumaczyć jako Sztuka Życia. 

Niewątpliwie bez względu na to w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy, zawsze warto jest znać i respektować pewne zasady i reguły funkcjonujące w danej grupie osób. Wybrałam dla Was i pokrótce opisałam 10 zasad zgodnie z którymi powinien pracować wzorowy endodonta :))